Nieskazitelnie białe firany to ozdoba każdego pomieszczenia, która wnosi do niego światło i świeżość. Z czasem wszystkie białe firany zmieniają nieco barwę, ponieważ osiada na nich kurz czy też chłoną wszelkie zanieczyszczenia, takie jak na przykład dym papierosowy. Jak doprowadzić do tego, aby znów zachwycały białym kolorem? Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji.
Jak prać firanki?
Zwykłe pranie to pierwszy krok ku temu, aby przywrócić firanom piękny wygląd. W tym wypadku warto podążać za zaleceniami producenta firan, ale w związku z tym, że większość osób szybko wyrzuca metkę czy tego rodzaju instrukcje, firany należy traktować delikatnie. Pranie powinno być dostosowane do rodzaju materiału, a wiele osób decyduje się na pranie ręczne, żeby go nie uszkodzić. Jeśli zależy nam na tym, aby firany prać w pralce, warto wiedzieć, że wcześniej i tak powinno się je namoczyć, aby pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu. W przypadku firan nigdy nie powinno się stosować wirowania na wysokich obrotach. W jakiej temperaturze prać firanki? Optymalne widełki to 30 do 40 stopni, chyba że mamy do czynienia z materiałem, co do którego mamy pewność, że może być prany w wyższej temperaturze. Stosowane do prania detergenty powinny mieć lekkie właściwości wybielające, ale nie mogą należeć do zbyt silnych.
Jak wybielić firanki domowymi sposobami?
Jeśli zwykłe pranie nie przyniosło pożądanego efektu, a nie chcemy korzystać z usług profesjonalnej pralni, istnieją pewne domowe sposoby. Większość z nich bazuje na wybielających właściwościach produktów, które najczęściej już mamy w domu, przez co są to rozwiązania budżetowe. Które z nich warto poznać?
Soda oczyszczona
Jest jednym z najpopularniejszych środków czyszczących w naszych domach, tym bardziej że cechuje się bardzo uniwersalnym zastosowaniem. Ma właściwości wybielające i zmiękczające przy okazji zdolność do wyciągania brudu, który znajduje się głębiej w tkaninie. Wystarczy włożyć firany do pralki, a w szufladzie na proszek umieścić jedną stołową łyżkę sody razem ze standardowym proszkiem, a następnie nastawić program. Bardzo ważne jest to, żeby nie przesadzać z ilością sody, ponieważ w kontakcie z wodą zaczyna się ona pienić.
Proszek do pieczenia
Proszek do pieczenia ma bardzo podobne właściwości do sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać całe opakowanie takiego proszku do szuflady na proszek wraz z proszkiem i wstawić pranie. Można również znacząco wzmocnić efekt wybielania, jeśli najpierw namoczy się firany w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia, a dopiero później wstawi standardowe pranie z proszkiem. Sam czas moczenia powinien wówczas wynosić około pół godziny.
Ocet
Płukanie firan w occie to kolejna metoda, która najczęściej nie wymaga zakupu dodatkowych produktów. Ocet ma właściwości wybielające, zmiękczające i skutecznie wywabia plamy. Jego zapach jest dla większości osób drażniący, ale za to skutecznie usuwa on z tkanin inne nieprzyjemne zapachy. Jest to szczególnie istotne dla osób, które palą papierosy w domu, lub w przypadku prania firan z kuchni, ponieważ te zawsze nasiąkają zapachem tłuszczu. Wystarczy wlać pół szklanki octu do komory na płyn i tyle samo wylać na firany znajdujące się w bębnie. Po wszystkim można dodatkowo wyprać firany w zwykłym proszku, aby zniwelować mocny zapach octu.
Sok z cytryny
Jest przyjemniejszą pod względem zapachu alternatywą dla octu, która również zmiękcza i wybiela tkaniny. Można w tym wypadku korzystać z soku z butelki, ale doświadczenie dowodzi, że najlepiej sprawdza się świeżo wyciśnięty sok. Wystarczy wlać pół szklanki soku do komory na płyn do płukania, a w szufladzie umieścić proszek. Po praniu firany nie tylko będą jaśniejsze, ale dodatkowo będą pachniały świeżością.