Dekoracje okien 0

Dekoratorzy nie uznają już duetu firanki i zasłony za nieśmiertelny kanon adekwatny do wystroju każdego pomieszczenia. Nastała moda na nowoczesne wnętrza, do których nie pasuje ani staromodna stylizacja, ani wzornictwo bez wyrazu. Moda w świecie firan niczym nie ustępuje zmianom trendów w butikach. Nieustannemu rozwojowi podlega technologia produkcji tkanin, dzięki czemu w katalogu usług/produktów producentów pojawiają się zupełnie nowe materiały. Zmieniają się też gusta i możliwości finansowe kontrahentów.

zasłony i firany

Nie boimy się odznaczać, chcemy, by wystrój lokalu oddawał naszą osobowość i... wreszcie nas na to stać. Pomimo wzrastającej popularności dekoracyjnych eksperymentów, wiele osób pozostaje wiernych tradycyjnym rozwiązaniom. - W ogólności możemy wyodrębnić dwa nurty w stylizacji okien - 1-wszy, inspirowany historią, rozwija się dość powoli. Wszelkie zmiany są w nim związane jedynie z modyfikacjami, jakim na przestrzeni lat podlegały tkaniny. Drugi trend jest pochodną ogólnych tendencji w produkowaniu wnętrz, które stawia dziś na pragmatyzm i nowoczesne wzornictwo, zaskakujące nieraz odważnymi rozwiązaniami - mówi Maja Sowa - architekt wnętrz z Tarnobrzega. Nurt tradycyjny czerpie inspiracje z wnętrz pałacowych. Dekoracja okienna stanowi mocny akcent, ciężka tkanina ma przede wszystkim zasłaniać okno, a firany są w wielu sytuacjach koronkowe, ze wzorami roślinnymi lub geometrycznymi. Nie jest on jednakże regułą, bo... reguł nie posiada, nade wszystko liczy się swoboda. Decydując się na współczesną stylistykę, w znaczącej liczbie przypadków rezygnujemy z zasłon i poprzestajemy na lekkich firanach, w wersjach ażurowych albo z tkanin "lejących się", przykładowo. atłasu. Rolę zasłon przejmują różnobarwne rolety montowane wprost na szybie okiennej. Nowe trendy w dekoracji wnętrz obejmują także zdecydowaną kolorystykę - barwy intensywne, niekiedy kontrastowe.

Na Śląsku spotkamy przede wszystkim firany tradycyjne, zagęszczone i ciemne, ma możliwość po to, aby odciąć wnętrze od przemysłowego krajobrazu za oknem. W rejonie Mazowsza z kolei ujawnia się tendencja do preferowania firan z drobną bordiurą - mocno ozdobiony dół kontrastuje z gładką częścią górną. Mieszkańcy Krakowa cenią z kolei duże i wyraziste wzory pasowe. Popularne są tam również tzw. okna balkonowe - środek głównej firany jest mocno ozdobiony, a wzorzysty pas przechodzi w dokładnie taki sam motyw zdobiący niedługą firanę w oknie obok - mówi projektantka. Niezależnie od tych różnic, we wszystkich regionach tradycyjne rozwiązania cieszą się niewielkim zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Jakie stylizacje mają do wyboru chłopcy i dziewczęta znudzone klasyką? Mogą zdecydować się na wspomniane już rolety, z firanką lub bez niej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl