Kredyty gotówkowe są popularną formą finansowania niespodziewanych wydatków lub dłużej planowanych inwestycji, na które nie udało się odłożyć oszczędności. Przy wyborze odpowiedniego kredytu nie powinniśmy się sugerować tylko jego oprocentowaniem, które na ogół stanowi najwyższą możliwą wartość (czterokrotna wysokość stopy lombardowej), ale także dodatkowymi kosztami, którymi bardzo często naszpikowane są oferty kredytowe banków.
Podstawowym kosztem kredytu jest prowizja banku, która niekiedy jest równa stopie rocznego oprocentowania, tym samym na starcie podwaja koszt pożyczki. Kolejnym kosztem jest często wymagane ubezpieczenie spłaty kredytu, które dla banku jest swoistym zabezpieczeniem w sytuacji gdy warunki życia kredytobiorcy diametralnie się pogorszą (utrata pracy, problemy zdrowotne).
Czasami banki rekompensują Klientom koszt ubezpieczenia, obniżając oprocentowanie kredytu z rękojmią firmy ubezpieczeniowej. Ostatecznymi kosztami pożyczki, są wszelkie prowizje związane z prowadzeniem rachunku bankowego. Mimo, iż często są to kwoty rzędu kilku złotych miesięcznie, w ostatecznym rozrachunku nie można o nich zapominać.